Klimat Gór Sowich

Powszechnie znany jest fakt, że wypoczynek w górach niesie za sobą mnóstwo zalet. Górski klimat ma dobroczynny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne i psychiczne. Miejscem, które szczególnie warto odwiedzić, planując kolejny wyjazd w celach rekreacyjnych, bez wątpienia są Góry Sowie. Niezwykle malownicze, obfitujące w atrakcje różnego rodzaju, przyjazne każdemu turyście i… – tutaj celowa gra słów – klimatyczne. O co chodzi z tym klimatem? Dlaczego odgrywa tak ważną rolę? Sięgnij po garść informacji!

Wypoczynek w górach – jakie ma zalety?

O plusach wypoczynku w górach można pisać w nieskończoność, a każdy miłośnik gór do już i tak obszernej listy zalet na pewno dodałby jeszcze kilka własnych. Góry są tak naprawdę miejscem dla każdego. Bez względu na to, czy stawiasz sobie ogromnie ambitne cele, planujesz zdobywać najwyższe szczyty i intensywnie trenować, czy po prostu pragniesz wypocząć w ciszy i w spokoju, oddając się rekreacyjnym spacerom, w górach – a w szczególności w Górach Sowich – odnajdziesz przestrzeń do realizacji własnych planów.

Nawet jeśli nie zamierzasz oddawać się wzmożonej aktywności fizycznej i wybierasz najprostsze szlaki, trekking po górach ma to do siebie, że zawsze wymusza na organizmie pewien wysiłek. To z kolei, w dłuższej perspektywie, przekłada się na poprawę wydolności i kondycji. Przebywając na wysokości około 1000 m n.p.m., organizm musi przestawić się na inny „tryb” działania. Dochodzi wówczas m.in. do szybszego transportu tlenu oraz składników odżywczych, wzrostu stężenia hemoglobiny i produkcji większej ilości czerwonych krwinek.

W górach możesz odnaleźć spokój, wyciszyć się, zapomnieć o codziennych troskach i okiełznać stres. Co więcej, możesz zajrzeć w głąb siebie, spróbować przezwyciężyć lęki i trudności, przetestować swoje możliwości fizyczne i psychiczne, a następnie wyciągnąć właściwe wnioski do pracy w określonych obszarach. Wszystko to sprawi, że Twoje samopoczucie stanie się wyraźnie lepsze. W Górach Sowich znajdziesz mnóstwo szczytów, które spełnią swoją „terapeutyczną” rolę. Najwyższym z nich jest Wielka Sowa wznosząca się na wysokość 1015 m n.p.m. Równie atrakcyjne turystycznie są kolejne szczyty, jak m.in. Mała Sowa (972 m n.p.m.), Kalenica (964 m n.p.m.), Słoneczna (949 m n.p.m.).

Klimat Gór Sowich w liczbach

Góry Sowie, z najwyższym szczytem Wielką Sową (1015 m n.p.m.) stanową swego rodzaju naturalną barierę, na której zatrzymują się fronty atmosferyczne. To powoduje, że opady w górach są znacznie wyższe niż poniżej wysokości 400 m n.p.m. Wraz z wysokością wzrasta suma opadów, a klimat staje się bardziej surowy. Klimat typowo górski w przypadku Gór Sowich występuje wyłącznie w partiach szczytowych (duża zmienność pogody, duże natężenie promieniowania słonecznego, spadek temperatury wraz ze wzrostem wysokości – średnio o 0,5 do 1 st. C. na każde 100 metrów).

Lokalizacja i specyficzne warunki sprawiają, że zimy w Górach Sowich są mroźne, a pokrywa śnieżna zalega długi czas – nawet do 90 dni wysoko w górach i do 50 dni w kotlinach. To doskonała informacja dla miłośników białego szaleństwa. Wędrując zalesionymi północnymi stokami, na śnieg można natknąć się nawet początkiem maja!

Lato termiczne (kiedy średnia temp. dobowa utrzymuje się na poziomie pow. 15 st. C) trwa w Górach Sowich blisko 8 tygodni (w partiach szczytowych nieco krócej, około 6 tygodni). Z kolei zima trwa średnio od 14 do 16 tygodni. Roczne opady w partiach szczytowych oscylują wokół 1000 mm, natomiast w kotlinach wynoszą dużo mniej, bo około 500 do 600 mm. Największe opady odnotowywane są w lipcu, zaś najmniejsze w lutym.

Góry Sowie latem czy zimą?

Nietrudno odgadnąć, że zima to wymarzony czas na wyjazd w góry dla wszystkich miłośników narciarstwa, a także dla tych, którzy pragną w zupełnej ciszy i spokoju, bez tłumów na szlaku, zdobywać ośnieżone szczyty. Ale zima w górach to nie tylko narty i zimowa wspinaczka. Również o tej porze roku każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Zimowy krajobraz robi ogromne wrażenie nawet wówczas, gdy będziesz podziwiać go z okien wygodnego hotelu z rozgrzewającym spa i basenem.

Pamiętaj o tym, że nie musisz ograniczać się do wypoczynku wyłącznie latem bądź zimą. Zarówno wiosna i jesień mają w górach swój niezaprzeczalny urok. Przed sezonem jest znacznie taniej, ale to nie jedyna zaleta. Jest też mniejszy tłok, więc bez trudu znajdziesz dogodne miejsce parkingowe, wybierając się na zwiedzanie, dostaniesz stolik w najlepszych miejscowych restauracjach, nie spędzisz wolnego czasu w kolejkach, oczekując na zaliczenie kolejnych największych atrakcji!