Narty biegowe w Górach Sowich

Ratrak na trasach biegowych w Górach Sowich

Góry Sowie to znane miejsce wśród narciarzy biegowych. Od wielu lat Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich przygotowuje w sezonie zimowych trasy biegowe o różnym stopniu trudności. Za centrum tras uważa się Przełęcz Jugowską gdzie znajduje się narciarska pętla dookoła rezerwatu Bukowa Kalenica z tzw. trasą Nietoperz, a także podbieg na Kozie Siodło tworzący trasę Niedźwiedź, gdzie następnie trasy rozchodzą się na Lisie Skałki (tzw. dolny Lis), Grabinę (górny Lis) także połączone w pętle oraz trasy dolna i górna Sowa. Za pomocą łącznika można dostać się na trasę Sokół ciągnącą się aż do Przełęczy Walimskiej.

Kiedy najlepiej przyjechać na narty biegowe w Góry Sowie?

Każdy moment na przyjazd na biegówki w Górach Sowich jest dobry pod warunkiem, że mamy po czym biegać. W tygodniu jest tutaj bardzo spokojnie, trasy mają swoich stałych bywalców, a biega się bardzo przyjemnie. Można wręcz odnieść wrażenie, że trasy biegowe mamy na wyłączność.

W weekendy bywa tłumnie, dlatego warto zaplanować przyjazd jak najwcześniej rano. Idealny czas to okolice godziny 8.00, wtedy spokojnie dojedziemy do Przełęczy Jugowskiej parkując przy samych trasach. W okolicy godziny 10.00 bywa już tłoczno i musimy się liczyć z krótkim spacerem na ogół wzdłuż drogi. Auto możemy zaparkować po prawej stronie drogi ciągnącej się z Pieszyc do Przełęczy Jugowskiej lub zaraz za szczytem znajduje się prywatny parking z cena ok. 20 zł za wjazd (cena na rok 2023).

Nieco spokojniej jest od strony Przełęczy Walimskiej, która nie jest tak popularna jak Przełęcz Jugowska, gdzie czeka na nas nieutwardzony, dość spory parking. Parking jest bezpłatny, ale dobrze jest się upewnić jakie panują warunki biegowe od tej strony, ponieważ na tych trasach częściej są prowadzone prace leśne i rzadziej pojawia się ratrak, dodatkowo można odnieść wrażenie, że od tej strony jest więcej piechurów, którzy niestety zadeptują ślad.

Kiedy ratrakowane są trasy w Górach Sowich?

Ratrak jeździ o różnych porach dniach i z częstotliwością zależną od warunków. Polecam dwa miejsca do śledzenia na bieżąco informacji o stanie tras:

Ratrak na trasach biegowych w Górach Sowich
Dobrzy ludzie w ratraku, którzy uprzyjemnili dzień niejednemu narciarzowi;)

Jakie są trasy biegowe w Górach Sowich?

Trasa narciarska Nietoperz

Najłatwiejsza trasa narciarska w Górach Sowich w większej części niemal płaska. Idealnie nadaje się dla poczatkujących miłośników narciarstwa biegowego na odcinku od Przełęczy Jugowskiej do Bielawskiej Polany. Później zaczyna się nieco trudniejsza część ze względu na konieczność podbiegu na Zimną Polanę i następnie zjazd. Całość tworzy bardzo przyjemną ok. 8-km pętlę. Na trasie zakładany jest jeden ślad do klasyka, na łyżwę jest dość wąsko. Więcej informacji o trasie Nietoperz, zdjęcia oraz mapę znajdziecie w osobnym artykule tutaj – trasa narciarska Nietoperz.

Trasa Nietoperz na odcinku od Przełęczy Jugowskiej do Bielawskiej Polany
Trasa Nietoperz na odcinku od Przełęczy Jugowskiej do Bielawskiej Polany

Trasa narciarska Niedźwiedź

Informacje

Trasa narciarska Lis

Informacje

Trasa narciarska Sowa

Informacje

Trasa narciarska Sokół