Wieża widokowa na Kalenicy

Wieża widokowa na Kalenicy

Przez wielu to miejsce uważane jest za najpiękniejszy punkt widokowy w Górach Sowich i nie bez powodu...

Kalenica to trzeci co do wysokości szczyt Gór Sowich (964 m n.p.m.). Na jej wierzchołku w 1933 roku stanęła charakterystyczna, metalowa wieża widokowa. Widać ją praktycznie z każdego okolicznego wzniesienia, dziś jest jednym z symboli  Gór Sowich.  Roztacza się stąd piękny widok na Karkonosze ze Śnieżką, Masyw Śnieżnika, Ślężę i inne okoliczne pasma.

Wieża widokowa na Kalenicy – widok zimą z wieży

Wieża widokowa na Kalenicy – historia budowy

Inicjatorem budowy wieży na szczycie Kalenicy było bielawskie Towarzystwo Sowiogórskie. Zadanie jej wykonania powierzono Kurtowi Steuerowi, mistrzowi ślusarskiemu z Bielawy. Konstrukcja wieży najpierw została zmontowana na podwórzu warsztatu, a następnie, po sprawdzeniu jej stabilności i nośności, rozebrano ją i wozami zaprzężonymi w konie przetransportowano na Kalenicę. Po ponownym montażu już w miejscu docelowym, 2 czerwca 1933 roku nastąpiło uroczyste otwarcie wieży. Nadano jej nazwę Hindenburgturm, ku czci prezydenta Niemiec feldmarszałka Paula von Hindenburga. Hindenburg był bohaterem z czasów I wojny światowej, dowódcą 8. Armii. Odniósł legendarne zwycięstwo nad wojskiem rosyjskim pod Tannenbergiem oraz nad Jeziorami Mazurskimi w Prusach Wschodnich. W 1916 roku został odznaczony Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego. Był uważany za bohatera narodowego Niemiec.

Wieża widokowa na Kalenicy – widok zimą z wieży

Po 1945 roku wieża niszczała, aż w latach 90-tych XX wieku poddano ją gruntownemu remontowi. Wieża ma dwa tarasy widokowe – na 14 metrach i na 20 metrach. Aby znaleźć się na jej szczycie, trzeba pokonać 70 schodów. Na pierwszy rzut oka wygląda jak wieża szybu górniczego. Została wykonana z kutego żelaza, w konstrukcji kratowej. Jest przykładem popularnego w okresie międzywojennym modernizmu. U podnóża wieży znajduje się miejsce wypoczynkowe z wiatą i stołami.

Wieża widokowa na Kalenicy – rezerwat przyrody

Na wierzchołku góry rozciąga się rezerwat przyrody „Bukowa Kalenica”, który swym zasięgiem obejmuje szczyty Kalenicy i Słonecznej oraz górne partie ich zboczy. Rośnie tu skarłowaciały las bukowy. Taka forma buka wykształciła się w tym miejscu ze względu na skalne podłoże. Charakterystyczne kształty drzew zwracają uwagę. Są to najwyżej rosnące buki w Górach Sowich.

Wieża widokowa na Kalenicy – widok zimą z wieży
Wieża widokowa na Kalenicy – widok zimą z wieży
Wieża widokowa na Kalenicy – widok zimą z wieży

Wieża widokowa na Kalenicy – jak dojść?

Przez Kalenicę przechodzi czerwony Główny Szlak Sudecki z Przełęczy Jugowskiej na Przełęcz Woliborską (7 km) oraz żółty szlak z Nowej Rudy do Bielawy (24 km). Najszybciej do wieży widokowej na Kalenicy dotrzemy z Przełęczy Jugowskiej – do pokonania jest 3,4 km w jedną stronę, a przewidywany czas marszu wynosi około 1,15 godziny. Przełęcz Woliborską od Kalenicy dzieli 4,5 km. Trasę tę pokonuje się średnio w niecałe dwie godziny.

Po drodze z Przełęczy Jugowskiej, praktycznie na samym początku szlaku, warto odwiedzić położone na 740 m n.p.m. schronisko PTTK „Zygmuntówka”. Powstało ono prawie 100 lat temu, w 1926 roku. Inicjatorem budowy było Towarzystwu Sportów Zimowych z Bielawy. W tamtym czasie patronem schroniska był Hermann Henkel, pochodzący z Bielawy i zasłużony dla rozwoju turystyki w tym rejonie przewodniczący Towarzystwa Sowiogórskiego. Po wojnie ponownie otwarto je w 1956 roku dzięki działaniom Zygmunta Scheffnera, którego imię „Zygmuntówka” nosi obecnie.