Park Krajobrazowy Gór Sowich to wyjątkowo urokliwe miejsce, które zachwyci każdego miłośnika górskich krajobrazów, ciszy i spokoju. Na jego niewątpliwe walory przyrodnicze składają się nie tylko ciekawe położenie i rzeźba terenu, ale również miejscowa fauna i flora. Dlaczego warto odwiedzić właśnie ten park krajobrazowy? Oto garść niezbędnych informacji na temat znanej i lubianej atrakcji województwa dolnośląskiego!
Park Krajobrazowy Gór Sowich – gdzie jest położony?
Park Krajobrazowy Gór Sowich, jak już zdradza sama nazwa, położony jest w niezwykle malowniczych Górach Sowich. Te z kolei są pasmem górskim rozciągającym się w Sudetach Środkowych. Aby nieco przybliżyć lokalizację, warto dodać, że park swoim zasięgiem obejmuje takie powiaty jak ząbkowicki, wałbrzyski, kłodzki oraz dzierżoniowski. Każdy, kto miał przyjemność odwiedzić te zakątki Polski, wie o tym, że mają one ogromny potencjał turystyczny i oferują niezliczoną ilość atrakcji wszelkiego rodzaju.
Park rozciąga się, zgodnie z linią głównego grzbietu, na długości blisko 18 km i obejmuje przy tym wszystkie najwyższe, najbardziej atrakcyjne turystycznie szczyty, takie jak m.in. Wielka (najwyższy szczyt Gór Sowich), Mała Sowa i Kalenica. Warto wiedzieć, że w istocie park obejmuje dwie części Gór Sowich – centralną część rzeczonych gór ze wspomnianymi najwyższymi wzniesieniami oraz Masyw Włodarza. Ten ostatni rozciąga się w północno-zachodniej części Gór Sowich, ale stanowi odrębne pasmo i oddzielony jest od nich górskim potokiem o wdzięcznej nazwie Walimka.
Park Krajobrazowy Gór Sowich – odrobina historii i liczb
Park Krajobrazowy Gór Sowich jest jednym ze 125 parków krajobrazowych w Polsce. Został on utworzony w roku 1991 i pierwotnie obejmował powierzchnię 68,97 km². Następnie poszerzono go do 81,41 km².
W granicach parku wznosi się najwyższy szczyt Gór Sowich, wspomniana Wielka Sowa, o wysokości 1015 m n.p.m., a także drugi co do wysokości szczyt – Mała Sowa (972 m n.p.m.) i trzeci – Kalenica (964 m n.p.m.). Sam park rozpoczyna się od wysokości 450 m n.p.m.
W Parku Krajobrazowym Gór Sowich znajduje się jeden rezerwat przyrody – Bukowa Kalenica. Jest to rezerwat o charakterze leśnym, który znajduje się na wysokości 800-900 m n.p.m. Obejmuje on m.in. szczyty Kalenica i Słoneczna. Co ciekawe, rezerwat powstał znacznie wcześniej niż park, ponieważ w 1962 roku.
Park Krajobrazowy Gór Sowich – walory krajobrazowe
Całym Górom Sowim, a w szczególności obszarowi Parku Krajobrazowego Gór Sowich, nie można odmówić uroku. To zakątek niezwykle czarujący, oferujący niewątpliwe walory krajobrazowe – jest to też jeden z powodów, dla których postanowiono utworzyć park w tym miejscu. Nigdzie indziej w Polsce nie uświadczymy tak ogromnej różnorodności form krajobrazu na tak niedużej powierzchni. Skarłowaciały buk dolnoreglowy, pozostałości pierwotnej Puszczy Sudeckiej, niezliczone doliny, górskie potoki, zjawiskowe wodospady i doskonałe punkty widokowe pozwalające na podziwianie szerokiej panoramy gór i okolicznych miejscowości… To tylko kilka z wielu atrakcji, jakie czekają na miejscu każdego, kto zechce odwiedzić park.
Park Krajobrazowy Gór Sowich – fauna i flora parku
Pośród malowniczych górskich krajobrazów kryją się liczne rzadkie ssaki, ptaki i płazy. Należą do nich m.in. kuna leśna, muflon, bocian czarny, sowa włochatka, traszka górska czy salamandra plamista. Równie bogaty jest świat roślinny. Spacerując po Parku Krajobrazowym Gór Sowich, można natknąć się na rozmaite gatunki drzew, takich jak m.in. świerk, buk, klon, brzoza, jawor, modrzew. W partiach szczytowych można spotkać sztucznie nasadzoną kosodrzewinę. Jedną z największych atrakcji parku jest robiący spore wrażenie wymarły las na Wielkiej Sowie, a także wymieniony już skarłowaciały las bukowy na terenie rezerwatu Bukowa Kalenica. Z mniejszych, ale równie cennych roślin warto wymienić np. chroniony prawnie krzew wawrzynek wilczełyko, przepiękny storczyk plamisty (zwany też kukułką plamistą) oraz niezwykle ozdobna śnieżyca wiosenna.