Menu
 
NARTY
 GDZIE NA NARTY
 Kalkulator narciarski
 TEL. GOPR 985
GÓRY SOWIE
 FAKTY
 MAPA
 FILMY
 GALERIA
 KAMERA
 MAPA TURYSTYCZNA
 POGODA
 SZLAKI TURYSTYCZNE
TURYSTYKA
 INFORMACJE
GMINY
 LINKI
STRONY TEMATYCZNE
 GÓRY SOWIE
 EULENGEBIRGE
REDAKCJA
 Statystyki
 Top 10
 KONTAKT
ARCHIWUM
 WSZYSTKIE
 SZUKAJ

 Szukaj
 

Gory Sowie On-line: Tajemnice Gór Sowich

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

 Informacje: Tajemniczy Trójkąt

Informacje: Tajemniczy TrójkątW  dniu 17 stycznia 2008 roku władze trzech gmin oraz Dyrektorzy Centrum Kultury podpisali Międzygminne Porozumienie Turystyczne "Tajemniczy Trójkąt"
Impreza odbyła się w Pałacyku w Jedlince, rozpoczęła się o godzinie 12.00, a zakończyła ok. 14.30. 

Celem tego przedsięwzięcia jest współpraca między trzema gminami tj. Walimiem, Głuszycą i Jedliną Zdrój.  Współpraca polegać ma na działaniu na rzecz rozwoju i promocji walorów turystycznych regionu.


Czytaj więcej... | Informacje

 Fakty: Dane liczbowe dotyczące Kompleksu Riese

Fakty: Dane liczbowe dotyczące Kompleksu Riese
Poniżej przedstawiamy dane liczbowe dotyczące Kompleksu Riese znajdującego się w Górach Sowich.
 

Czytaj więcej... | Fakty

 Zagadki: Wielka Sowa raz jeszcze

Zagadki: Wielka Sowa raz jeszczeW jednym z artykułów na temat tajemnic Wielkiej Sowy przedstawiłem Państwu jedną ze sztolni odkrytych przez Grupę Poszukiwawczą THROLL. Tak się złożyło, że historia dopisała dalszy, i jak wszystko na to wskazuje, ostatni rozdział do tego jakże ciekawego tematu.
Czytaj więcej... | Zagadki

 Fakty: Skarby ze śmietnika

Fakty: Skarby ze śmietnika
Stare śmietniki. Chyba każdy choć trochę "siedzący w temacie" poszukiwania skarbów wie, co kryje się pod tym hasłem. Zapewne nikomu nie muszę przedstawiać tak znanego śmietnika jak Niskie Łąki we Wrocławiu, gdzie w kilku warstwach, głębokich na 5 - 6 metrów, leży cała historia Wrocławia. Kilkadziesiąt hektarów, setki tysięcy metrów sześciennych gruzu kryjącego w sobie niniejsze lub większe skarby kultury, a czasem tylko drobne przedmioty codziennego użytku.

Czytaj więcej... | Fakty

 Fakty: Podziemne fabryki

Fakty: Podziemne fabryki
Dolny Śląsk to ziemie szczególne. W latach, kiedy należały do Rzeszy, ich rola w produkcji zbrojeniowej była olbrzymia. Tereny te, jako jedyne w Rzeszy, znajdowały się poza zasięgiem alianckiego lotnictwa bombowego, co w znacznym stopniu uchroniło je przed zniszczeniem, ale sprawiło także, że to właśnie tutaj przeniesiono z głębi Rzeszy lub wybudowano od podstaw wiele zakładów zbrojeniowych.

Czytaj więcej... | Fakty

 Fakty: Jugowice nieznane

Fakty: Jugowice nieznane
Jednym z najmniej znanych kompleksów w Górach Sowich jest kompleks JUGOWICE GÓRNE. Dzieje się tak zapewne dlatego, że kompleks ten leży nieco na uboczu wielkiej budowy, na peryferiach wsi Jugowice Górne lub (co jest jednoznaczne) Jawornik. W zasadzie dopiero ostatnie 3 lata rozjaśniły nieco mroki tajemnic oplatających historie kompleksu.

Czytaj więcej... | Fakty

 Fakty: Sztolnia niespodzianek

Fakty: Sztolnia niespodzianek

Rok temu zaczęły docierać do nas informacje na temat podziemnej odlewni Kruppa produkującej części do samolotów. Miała się znajdować w jednym ze wzgórz łańcucha Gór Sowich.


Czytaj więcej... | Fakty

 Fakty: Sieć telefoniczna w Riese

Fakty: Sieć telefoniczna w Riese
Stacja wzmacniakowa Rzeczka

W miejscowości Rzeczka (niemiecka nazwa Dorfbach), w centrum Gór Sowich ulokowano obiekt infrastruktury telekomunikacyjnej o strategicznym znaczeniu dla systemu łączności Dolnego Śląska. Jest to tzw. stacja wzmacniakowa Rzeczka występująca w niemieckim nazewnictwie z okresu II wojny światowej jako "Verst A II" lub "Schweidnitz II".


Czytaj więcej... | Fakty

 Fakty: Wielka Sowa raz jeszcze

Fakty: Wielka Sowa raz jeszcze
W jednym z artykułów na temat tajemnic Wielkiej Sowy przedstawiłem Państwu jedną ze sztolni odkrytych przez Grupę Poszukiwawczą THROLL. Tak się złożyło, że historia dopisała dalszy, i jak wszystko na to wskazuje, ostatni rozdział do tego jakże ciekawego tematu.

Czytaj więcej... | Fakty

 Zagadki: Wielka Sowa po raz drugi

Zagadki: Wielka Sowa po raz drugiWielka Sowa (1016 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Gór Sowich. Razem z Małą Sową tworzą rozległy masyw, w przeważającej części porośnięty gęstym, świerkowym lasem. Jest to prawdopodobnie najbardziej tajemniczy masyw w całych Górach Sowich, bo paradoksalnie - nie ma podziemi. Ma swoje podziemia Włodarz, ma Osówka, Soboń, Sokolec, dlaczego nie ma Wielka Sowa?
Czytaj więcej... | Zagadki

 Fakty: Po śladach Hitlera

Fakty: Po śladach Hitlera
Gmina Walim znana jest od dawna mieszkańcom Dolnego Śląska jako znakomite miejsce wypoczynku zarówno latem, jak i zimą. Góry Sowie zawsze przyciągały turystów swą urokliwością i ciekawym ukształtowaniem. Potrafią zadowolić wszystkich miłośników górskich wędrówek, a także sportów zimowych.

Czytaj więcej... | Fakty

 Zagadki: Zjazd dziwolągów

Zagadki: Zjazd dziwolągówOd 27 do 29 września 1996 r. trwał w Rzeczce koło Walimia IV Zlot Eksploratorów. Ośrodek "Warszawianka", cichy i spokojny na co dzień, pękał w szwach. Nocowało ponad 150 osób, a minimum 50 innych codziennie dojeżdżało.
Czytaj więcej... | Zagadki

 Zagadki: Wielka Sowa

Zagadki: Wielka SowaKiedy w 1943 r. w Górach Sowich ruszyło przedsięwzięcie budowlane OLBRZYM (Riese), również i Wielka Sowa stałą się placem budowy. Na zboczach Średniej Góry, w dolinie, którą płynie potok Walimka, pojawiły sia komanda robocze, realizujące budowę rurociągu, mającego zasilać w wodę leżący kilka kilometrów dalej kompleks Osówka. Rurociąg oraz studzienki przelotowe wykonano w ekspresowym tempie, wszystko zasypano ziemią i... już.
Czytaj więcej... | Zagadki

 Zagadki: Rüdiger - Wojenne tajemnice Dolnego Śląska

Zagadki: Rüdiger - Wojenne tajemnice Dolnego ŚląskaPIOTR KRUSZYNSKI, prekursor badań podziemi wykutych podczas II wojny światowej w Górach Sowich i autor pierwszej broszury obejmującej całość tematu, mieszkający od lat w Niemczech, o Górach Sowich nic zapomina. Wespół z niemieckim badaczem, HANSEM JURGENEM KUHNEM, dotarli do dokumentów, wskazujących na istnienie w tym rejonie dwóch podziemnych central telekomunikacyjnych, zbudowanych na potrzeby podziemnych kompleksów w Górach Sowich, gdzie powstawała - największa z dotychczasowych - kwatera Hitlera (Speervon Bellow).
Czytaj więcej... | Zagadki

 Olbrzym Riese: Inne związane

Olbrzym Riese: Inne związane
Kompleks Wielka Sowa

Kolejnym zagadkowym miejscem gdzie najprawdopodobniej powstał kompleks podziemny jest rejon masywu Wielkiej i Małej Sowy.


Czytaj więcej... | Olbrzym Riese

 Olbrzym Riese: Zamek Książ

Olbrzym Riese: Zamek Książ
W naziemnej części kompleksu zamku Książ , prace prowadzono na terenie zamku jak również w jego okolicy w promieniu około 1 km. W zamku przystąpiono do przebudowy części pomieszczeń , niszcząc przy tym wyposażenie m.in. sali Krzywej, Konrada i hollu Bolka, gdzie pozrywano zabytkowe plafony.


Czytaj więcej... | Olbrzym Riese

 Olbrzym Riese: Kompleks Sokolec

Olbrzym Riese: Kompleks Sokolec
Podziemny kompleks wykuty w masywie góry Gontowa. Zasadnicza część kompleksu to dwa zespoły podziemi usytuowane wobec siebie prostopadle. Zespół pierwszy tworzą dwie sztolnie biegnące w kierunku południowo - zachodnim i oddalone od siebie o około 100 m.


Czytaj więcej... | Olbrzym Riese

 Olbrzym Riese: Kompleks Jugowice Górne

Olbrzym Riese: Kompleks Jugowice Górne
Podziemny kompleks wykuty w masywie Chłopskiej Góry. Zasadniczą część kompleksu tworzy siedem sztolni, jednak podziemia nie tworzą zwartej całości tylko trzy osobne zespoły. Pierwszy zespół to biegnąca w kierunku północno - wschodnim sztolnia nr 2, która dochodzi do systemu wyrobisk chodnikowych o łącznej długości około 300 m.


Czytaj więcej... | Olbrzym Riese

 Olbrzym Riese: Kompleks Moszna ?

Olbrzym Riese: Kompleks Moszna ?
Wiele przesłanek zdaje się świadczyć, że to właśnie góra Moszna stanowi serce kompleksu "Olbrzym", oraz, że to właśnie wewnątrz tej góry ulokowano mityczny kompleks o nazwie "Centrum".


Czytaj więcej... | Olbrzym Riese

 Olbrzym Riese: Kompleks Soboń

Olbrzym Riese: Kompleks Soboń
Podziemny kompleks wykuty w masywie góry Soboń. Wejścia do zasadniczych podziemi prowadzą z trzech stron góry. Sztolnie nr 1 i 2 dochodzą do siebie pod kątem prostym i tworzą razem z kilkoma krótkimi wyrobiskami poprzecznymi niewielki podziemny system.

Czytaj więcej... | Olbrzym Riese


 Ankieta
 
Gdzie najczęściej jeździsz na nartach ?

NA STOKU - Rzeczka www.nastoku.info
Kompleks Wyciagów GÓRNIK www.nartyrzeczka.com
JUGÓW PARK www.jugowpark.pl
Schronisko Turystyczne ORZEŁ www.orzel.info
CZARNA GÓRA www.czarnagora.pl
ZIELENIEC www.zieleniec.pl
KARPACZ www.karpacz.pl
SZKLARSKA PORĘBA www.sudetylift.com.pl
ŚWIERADÓW ZDRÓJ www.skisun.pl
CZESKIE OŚRODKI NARCIARSKIE www.holidayinfo.cz
AUSTRIACKIE OŚRODKI NARCIARSKIE www.austria.info
WŁOCHY, FRANCJA i inneWyniki
Ankiety

Głosów 113
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.32 sekund

Polecane strony :

Hurtownia Elektryczna Strzegom | Sklep narciarski | Komputery Swidnica | Hurtownia rowerowa Swidnica | Maszyny kamieniarskie Strzegom


<