Jezioro Bystrzyckie
Data: 16-12-2004
Temat: Góry Sowie


Jedno z najpopularniejszych najpopularniejszych  i najpiękniejszych jezior zaporowych Sudetach. Lustro wody spoczywa na wysokości około 350 m. Jezioro ma około 3,2 km długości przy szerokości nie przekraczającej średnio 300 m. Zajmuje powierzchnię około 500 ha i gromadzi do 8 mln m3 wody.

Jezioro Bystrzyckie
 Jezioro zajmuje bardzo malowniczy odcinek doliny rzeki pomiędzy Jugowicami a Lubachowem. Wąska, kręta dolina rzeki tworzy urozmaiconą linię brzegu zalewu, wzbogaconą dodatkowo głębokimi zatokami. Brzegi jeziora są strome, gęsto usiane malowniczymi skałkami gnejsowymi o fantazyjnych kształtach, całkowicie porośnięte lasami mieszanymi, głównie bukowo-świerkowymi.
 
  
 Jezioro Bystrzyckie jest znanym i bardzo  uczęszczanym terenem rekreacyjnym. Nad brzegami jest klika dużych ośrodków wypoczynkowych z kąpieliskami i przystaniami, a także pola biwakowe i bogate zaplecze gastronomiczne. Po zbudowaniu oczyszczalni ścieków w Jugowicach stan wody uległ poprawie i zarybiono zbiornik, jest to ulubiony akwen wędkarzy.
 
Jezioro Bystrzyckie
Nad Bystrzycą u stóp zamku Grodno leżała stara wieś Schlesiertal , która była kolonią Bystrzycy Górnej, silnie związaną z Lubachowem. Wzmiankowano ją w 1548 r. w związku z prowadzonymi tu robotami górniczymi. Ich śladem były sztolnie. Największe o długości około 200-300 m znajdowały się w zboczach – Przyrodniej i Lipca. Prowadził tędy główny szlak komunikacyjny ze Świdnicy do Jedliny Zdroju i Głuszycy. Stare opisy podkreślały piękno okolicy, niezwykłe bogactwo  i zróżnicowanie tutejszej flory. Pomimo tych walorów wieś nie rozwijała się i w 1910 r liczyła tylko 7 domów i młyn wodny.
 
 Jezioro od początku zaczęło pełnić istotna rolę rekreacyjną. Nad brzegiem powstały gospody i pensjonaty, przez jezioro przerzucono stalową kładkę dla pieszych; pieszych okresie międzywojennym kursował po nim mały stateczek spacerowy. Po 1945 r. część dawnych obiektów uległa dewastacji, ale wzniesiono sporo nowych, przede wszystkim ośrodek „Lustrzanka” należący do Huty Szkła „Wałbrzych”. Jezioro stało się ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Wałbrzycha, Świdnicy a nawet Wrocławia.
 
Tama na Jeziorze Bystrzyckim
Zapora w Lubachowie zbudowana w latach 1911-14  z gnejsowych bloków. Monumentalna budowla o wysokości 44,0 m, której koroną prowadzi szosa. Około 0,9 km poniżej zapory wznoszą się stylowe zabudowania elektrowni wodnej z lat 1912-17. Budynek stanowi zabytek techniki.
 


Południowym i wschodnim brzegiem Jeziora Bystrzyckiego prowadzi żółty szlak z zamku Grodno do Bystrzycy Górnej , a południowym brzegiem ( do doliny Młynówki) niebieski szlak E3 z Zagórza Śląskiego na Wielką Sowę.Artykuł jest z Gory Sowie On-line
http://www.gorysowie.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.gorysowie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=153