Głuszyca
Data: 16-12-2004
Temat: Miejscowości Gór Sowich


Od 1990 miasto i gmina w rejonie Wałbrzych – 1.641 ha, w tym 400 ha użytków rolnych i 1.058 ha lasów. Uprzemysłowione miasto (jedno z najmłodszych w Sudetach) wyrosłe z dawnej wsi łańcuchowej, leżące na granicy Gór Sowich od wschodu, Gór Suchych od zachodu i południa oraz Gór Wałbrzyskich od północnego zachodu.


 Ciągnie się na długości około 4,2 km. Część miejska Głuszycy leży na wysokości około 420-490 m. W rejonie Głuszycy można spotkać wiele interesujących minerałów minerałów  i skał, szczególnie w Górach Suchych. W piaskowcach, pegmatytach i mylonitach jest żyła barytu, w której z kolei występuje piryt i chalkopiryt. W melafirach trafiają się agaty, a ponadto występuje kwarc, kalcyt, jaspis, ametysty, granaty, turmaliny i tytanit.


 Miasto posiada dość bogate zaplecze usługowe i infrastrukturę techniczną, chociaż ta ostatnia jest przestarzała. W Głuszycy przy ul. Grunwaldzkiej i Sienkiewicza znajdują się prawie wszystkie cenniejsze budowle:

- Kościół MB Królowej Polski wzniesiony jako ewangelicki w 1741 r i gruntownie  przebudowany na klasycystyczny w latach 1804-09 oraz ponownie w 1862 r.

- Kościół Chrystusa Króla  wzniesiony w 1929 r.

  W mieście zachowało się sporo okazałych pałacyków i willi fabrykanckich, fabrykanckich większości wykorzystywanych obecnie na cele biurowe i użyteczności publicznej. Do ciekawszych należą:

- pałacyk w rozległym ogrodzie-parku, obecnie znacznie zmienionym, gdyż służy jako ogródek jordanowski

- szpital murowany z XIX/XX w

- szkoła oraz sala gimnastyczna z około 1910 r.

- późnobarokowy pałac z końca XVIII w.- około 1800 r, remontowany w 1978 r.  Najokazalszy budynek w mieście, obecnie służy jako dom mieszkalny.

- Zajazd „Pod Jeleniem z 1784 r., przebudowany w XIX i XX w.


 W Głuszycy znajduje się sala kina „Włókniarz”, dom kultury oraz biblioteka. Działa też KS „Włókniarz” posiadający kilka sekcji m.in. piłki nożnej. W mieście jest stadion sportowy i basen kąpielowy. Są 2 ośrodki wczasowo-kolonijne. Z Głuszycy ( od stacji kolejowej) wychodzą szlaki: niebieski przez Włodarza do Waliami i żółty, przez Rogowiec do „Andrzejówki” oraz przechodzi czerwony szlak narciarski  z „Andrzejówki” na Przełęcz Jurgowską przez Wielka Sowę. W Głuszycy Górnej zaczyna się Szlak Martyrologii do

Jugowic.Artykuł jest z Gory Sowie On-line
http://www.gorysowie.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.gorysowie.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=151