Menu
 
NARTY
 GDZIE NA NARTY
 Kalkulator narciarski
 TEL. GOPR 985
GÓRY SOWIE
 FAKTY
 MAPA
 FILMY
 GALERIA
 KAMERA
 MAPA TURYSTYCZNA
 POGODA
 SZLAKI TURYSTYCZNE
TURYSTYKA
 INFORMACJE
GMINY
 LINKI
STRONY TEMATYCZNE
 GÓRY SOWIE
 EULENGEBIRGE
REDAKCJA
 Statystyki
 Top 10
 KONTAKT
ARCHIWUM
 WSZYSTKIE
 SZUKAJ

 Szukaj
 

 Wsie/Osady: Bieganów

Przejdź wsteczNiewielka wieś o rozproszonej zabud. w górnej
części dol. -> Szczypu oraz na pd.-zach. zboczach Góry Św. Anny po Chłopską Górę.

 Otaczają ją przeważnie użytki rolne, z dużą ilością łąk oraz niewielkie zagajniki porastające silnie pofalowany teren. W podłożu zalegają głównie gruboławicowe, czerwonawe piaskowce czerwonego spągowca z wkładkami zlepieńców, mułowców, iłowców i tufów porfirowych. Występuje tu chalkozyn. Piaskowiec był d. ekspoatowany w pobliżu wsi. B. jest małą wsią roln. W 1978 r. znajdowały się tu jeszcze 43 gospodarstwa rolne, ale w 1988 r. już tylko 19. Wyłącznie z pracy w roln. utrzymywało się ok. 30% ludn. zawodowo czynnej. Sporo mieszk. pracuje w przem. Nowej Rudy i innych okolicznych miejscowościach. Wieś nie posiada żadnych placówek handl.-usł., ale jest tu leśnictwo Bielawy. Adm. należy do Nowej Rudy, ale funkcjonalnie i komunikacyjnie jest bliżej powiązana ze Ścinawka Średnią. B. ma spore walory krajobrazowe, ale nie są one dostatecznie wykorzystywane. Widoki i panoramy z okolic wsi zaliczają się do najpiękniejszych i najrozleglejszych na ziemi kłodzkiej.

W B. zachowało się kilka mur.-domów mieszk. z XIX w., a przy drogach stoją kam. krzyże (przeważnie z XIX w.), ponieważ prowadziły tędy dojścia do sanktuarium na Górze Św. Anny.

Przez górną część B. przechodzi ziel. szlak z Nowej Rudy przez Górę Św. Anny na Górę Wszystkich Św.
[ Wstecz ] [ Strona główna ]

 
Powiązane tematy :

Góry Sowie
Góry Sowie
Miejscowości Gór Sowich
Miejscowości Gór Sowich

Przepraszamy, komentarze dla tego artykułu są niedostępne.
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.13 sekund

Polecane strony :

Hurtownia Elektryczna Strzegom | Sklep narciarski | Komputery Swidnica | Hurtownia rowerowa Swidnica | Maszyny kamieniarskie Strzegom


<