Menu
 
NARTY
 GDZIE NA NARTY
 Kalkulator narciarski
 TEL. GOPR 985
GÓRY SOWIE
 FAKTY
 MAPA
 FILMY
 GALERIA
 KAMERA
 MAPA TURYSTYCZNA
 POGODA
 SZLAKI TURYSTYCZNE
TURYSTYKA
 INFORMACJE
GMINY
 LINKI
STRONY TEMATYCZNE
 GÓRY SOWIE
 EULENGEBIRGE
REDAKCJA
 Statystyki
 Top 10
 KONTAKT
ARCHIWUM
 WSZYSTKIE
 SZUKAJ

 Szukaj
 

 Wsie/Osady: Jugów

Przejdź wsteczOd 1990 r w gminie Nowa Ruda .Największa wieś w Górach Sowich. Leży na wysokości około 430-630m w rozległej dolinie Jugowskiego Potoku, a jej kolonie i przysiółki ciągną się  w dolinkach jego dopływów. Jugów należy do najstarszych osad w tej części ziemi kłodzkiej.

 Wieś ma korzystne perspektywy rozwojowe jako ośrodek wczasowy, ale jej wysokie walory krajobrazowe i krajoznawcze są ciągle wykorzystywane w niedostatecznym stopniu.Jugów zachował w pełni układ pierwotnej wsi łańcuchowej i bardzo liczny zespół zróżnicowanej zabudowy, która miejscami nadaje mu charakter osiedla miejskiego:

- Kościół św. Katarzyny – pierwotny istniał już w 1374 r., potem zniszczony, na jego miejscu stała drewniana kaplica. Obecny kościół barokowy wzniesiono w latach 1963-64. Przy kościele stoi późnobarokowa plebania z 1772 r.

- Na terenie Jugowa zachowało się sporo kapliczek figuralnych z XVIII-XIX w.

- Dom opieki „Caritas” z XIX w , murowany 2-kondygnacyjny z 3 szczytami w elewacji frontowej.

- Zachował się tu jeden z liczniejszych w Górach Sowich zespołów zabudowy mieszkalnej złożony z okazałych, wielorodzinnych domów ( portale, opaski okienne, szczyty, pilastry, tympanony) jak i mniejszych ale równie reprezentacyjnych willi i pensjonatów, po małe   chaty murowane, a nawet drewniane o konstrukcji wieńcowej lub mieszanej.

- Na Jugowskim Potoku zachowało się kilka mostów, przejazdów i przepustów kamiennych, sklepionych, w większości z 2 połowy XIX w.

- Powyżej kościoła w centrum wsi zachowały się zabudowania dawnej kopalni węgla.

  Inne obiekty pokopalniane, hałdy i sztolnie można spotkać wokół wsi.

 Otwartą bazę noclegową stanowi schronisko PTTK „Zygmuntówka”. Przez dolna część Jugowa  przechodzi  żółty szlak z Nowej Rudy przez Zdrojowisko, a dalej Bielawską Polankę na Kalenicę. Przez górną część wiedzie zielony szlak z Ludwikowic Kłodzkich na Przełęcz Jugowską.
[ Wstecz ] [ Strona główna ]

 
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.06 sekund

Polecane strony :

Hurtownia Elektryczna Strzegom | Sklep narciarski | Komputery Swidnica | Hurtownia rowerowa Swidnica | Maszyny kamieniarskie Strzegom


<