Menu
 
NARTY
 GDZIE NA NARTY
 Kalkulator narciarski
 TEL. GOPR 985
GÓRY SOWIE
 FAKTY
 MAPA
 FILMY
 GALERIA
 KAMERA
 MAPA TURYSTYCZNA
 POGODA
 SZLAKI TURYSTYCZNE
TURYSTYKA
 INFORMACJE
GMINY
 LINKI
STRONY TEMATYCZNE
 GÓRY SOWIE
 EULENGEBIRGE
REDAKCJA
 Statystyki
 Top 10
 KONTAKT
ARCHIWUM
 WSZYSTKIE
 SZUKAJ

 Szukaj
 

 Wsie/Osady: Jugowice

Przejdź wstecz
Duża wieś łańcuchowa na granicy Gór Sowich i Gór Wałbrzyskich. Ciągnie się na długości około 2,3 km na wysokości około 370-400 m. Przez południową część wsi prowadzi ważna komunikacyjnie i turystycznie szosa Nr 383 z Jedlinki do Dzierżoniowa przez Walim, do której dochodzi szosa ze Świdnicy.


 Wieś leży w głębokiej, krętej, przełomowej dolinie Bystrzycy wypreparowanej w prekambryjskich gnejsach, paragnejsach i migmatytach, które występują na stromych zboczach w postaci licznych skałek skałek i wychodni, tworząc miejscami nawet mury skalne nad rzeką. Wzniesienia i zbocza porastają lasy regla dolnego, najczęściej bukowe i świerkowo-bukowe. Użytków rolnych jest niewiele.

 Jugowice są wsią rolniczo-letniskowo-przemysłową. Jest tu kilka zakładowych ośrodków wczasowo-kolonijnych. Do rozwoju funkcji turystycznych przyczynia się sąsiedztwo Jeziora Bystrzyckiego. Jugowice posiadają znaczne walory krajobrazowe, które nie są wykorzystywane w dostatecznym stopniu.

Najważniejsze zabytki to:

- drewniana dzwonnica z 1828 r. na cmentarzu poza wsią.

- dwór z 2 połowy XIX w murowany , piętrowy, na wysokiej podmurówce.

- zabudowania stacji kolejowej z budynkami przystanku z początku XX w.

 We wsi jest basen kąpielowy. Tu zaczyna się także czarny Szlak Martyrologii prowadzący przez Walim i Kolce do Głuszycy. Został wyznakowany dla upamiętnienia pomordowanych jeńców wojennych i więźniów  z obozów koncentracyjnych zatrudnionych w latach 1943-45 przez organizację Todta przy budowie sztolni podziemnych fabryk i innych obiektów w Górach Sowich w ramach planu „Riese”.
[ Wstecz ] [ Strona główna ]

 
Powiązane tematy :

Góry Sowie
Góry Sowie
Miejscowości Gór Sowich
Miejscowości Gór Sowich
Tajemnice Gór Sowich
Tajemnice Gór Sowich


Re: Jugowice (Wynik: 0)
przez Anonim dnia 01-07-2006


Przeczytaj dalszy ciąg komentarza...


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.07 sekund

Polecane strony :

Hurtownia Elektryczna Strzegom | Sklep narciarski | Komputery Swidnica | Hurtownia rowerowa Swidnica | Maszyny kamieniarskie Strzegom


<