Menu
 
NARTY
 GDZIE NA NARTY
 Kalkulator narciarski
 TEL. GOPR 985
GÓRY SOWIE
 FAKTY
 MAPA
 FILMY
 GALERIA
 KAMERA
 MAPA TURYSTYCZNA
 POGODA
 SZLAKI TURYSTYCZNE
TURYSTYKA
 INFORMACJE
GMINY
 LINKI
STRONY TEMATYCZNE
 GÓRY SOWIE
 EULENGEBIRGE
REDAKCJA
 Statystyki
 Top 10
 KONTAKT
ARCHIWUM
 WSZYSTKIE
 SZUKAJ

 Szukaj
 

 Miasta / Dzielnice: Głuszyca

Przejdź wstecz
Od 1990 miasto i gmina w rejonie Wałbrzych – 1.641 ha, w tym 400 ha użytków rolnych i 1.058 ha lasów. Uprzemysłowione miasto (jedno z najmłodszych w Sudetach) wyrosłe z dawnej wsi łańcuchowej, leżące na granicy Gór Sowich od wschodu, Gór Suchych od zachodu i południa oraz Gór Wałbrzyskich od północnego zachodu.


 Ciągnie się na długości około 4,2 km. Część miejska Głuszycy leży na wysokości około 420-490 m. W rejonie Głuszycy można spotkać wiele interesujących minerałów minerałów  i skał, szczególnie w Górach Suchych. W piaskowcach, pegmatytach i mylonitach jest żyła barytu, w której z kolei występuje piryt i chalkopiryt. W melafirach trafiają się agaty, a ponadto występuje kwarc, kalcyt, jaspis, ametysty, granaty, turmaliny i tytanit.


 Miasto posiada dość bogate zaplecze usługowe i infrastrukturę techniczną, chociaż ta ostatnia jest przestarzała. W Głuszycy przy ul. Grunwaldzkiej i Sienkiewicza znajdują się prawie wszystkie cenniejsze budowle:

- Kościół MB Królowej Polski wzniesiony jako ewangelicki w 1741 r i gruntownie  przebudowany na klasycystyczny w latach 1804-09 oraz ponownie w 1862 r.

- Kościół Chrystusa Króla  wzniesiony w 1929 r.

  W mieście zachowało się sporo okazałych pałacyków i willi fabrykanckich, fabrykanckich większości wykorzystywanych obecnie na cele biurowe i użyteczności publicznej. Do ciekawszych należą:

- pałacyk w rozległym ogrodzie-parku, obecnie znacznie zmienionym, gdyż służy jako ogródek jordanowski

- szpital murowany z XIX/XX w

- szkoła oraz sala gimnastyczna z około 1910 r.

- późnobarokowy pałac z końca XVIII w.- około 1800 r, remontowany w 1978 r.  Najokazalszy budynek w mieście, obecnie służy jako dom mieszkalny.

- Zajazd „Pod Jeleniem z 1784 r., przebudowany w XIX i XX w.


 W Głuszycy znajduje się sala kina „Włókniarz”, dom kultury oraz biblioteka. Działa też KS „Włókniarz” posiadający kilka sekcji m.in. piłki nożnej. W mieście jest stadion sportowy i basen kąpielowy. Są 2 ośrodki wczasowo-kolonijne. Z Głuszycy ( od stacji kolejowej) wychodzą szlaki: niebieski przez Włodarza do Waliami i żółty, przez Rogowiec do „Andrzejówki” oraz przechodzi czerwony szlak narciarski  z „Andrzejówki” na Przełęcz Jurgowską przez Wielka Sowę. W Głuszycy Górnej zaczyna się Szlak Martyrologii do

Jugowic.
[ Wstecz ] [ Strona główna ]

 
Powiązane tematy :

Góry Sowie
Góry Sowie
Miejscowości Gór Sowich
Miejscowości Gór Sowich
Tajemnice Gór Sowich
Tajemnice Gór Sowich


Re: Głuszyca (Wynik: 1)
przez peterwahs dnia 26-04-2007
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)


Przeczytaj dalszy ciąg komentarza...


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.08 sekund

Polecane strony :

Hurtownia Elektryczna Strzegom | Sklep narciarski | Komputery Swidnica | Hurtownia rowerowa Swidnica | Maszyny kamieniarskie Strzegom


<